Ašvaganda - Drcený kořen 50 g

Withania somnifera je vytrvalý bohatě větvený keř s žlutozelenými květy, nejčastěji dorůstající výšky jednoho metru. Rostlina patří do čeledi lilkovitých. Porůstá červenými bobulovitými plody přezdívanými starými Asyřany „harhumbašír” nebo také „červený korál”. Ti znali ašvagandhu jako narkotikum, vykuřovadlo a úlevu na bolavé zuby.

V Egyptě sloužila také jako narkotikum. Pěstuje se v Indii, kde je tradičně součástí ájurvédské medicíny, buď jako všelék s magickou mocí nebo jako ingredience v nápojích lásky při tantrických rituálech v kombinaci například s konopím a mandragorou, její afrodizikální účinky jsou tedy potvrzeny. Do Evropy dorazila v 16. století. Volně roste v Nepálu, Pákistánu, Bangladéši a na Srí Lance.

67 Kč
Skladem
Ašvaganda je rozšířenou bylinou v tropech a subtropech od západní Afriky až do Indie. Roste pouze na vyprahlých, často kamenitých místech. Vhodné podmínky poskytují polopouště a křovinaté savany. Ašvaganda patří do čeledi lilkovitých. Je to vytrvalý keř, který dorůstá výšky od 0,5 až 2m. Větvičky jsou hustě pokryté šedými chlupy hvězdicovitého tvaru a květy mají žlutozelenou barvu. Plodem je červená bobule, která zůstává zcela ukryta a dříve se jí přezdívalo „červený korál“. Z byliny se využívá kořen, který je malého vzrůstu, měří 3 až 10mm.

ÚČINKY

Withania somnifera je snadno zaměnitelná s podobně učinkujícím ženšenem pravým, populárním adaptogenem původem z Číny. Může zapříčinit lepší funkvi všech mentálních funkcí, může způsobit zlepšení paměti, podobně jako guarana nebo ginko biloba. Ašvaganda má psychické účinky, uklidní při nadměrném stresu, depresi a úzkosti. Je prokázáno, že kladně působí na některé funkce mozku jako je získávání a uchovávání informací. Whitania je jedním z nejznámějších antioxidantů

Psychoaktivní účinek může způsobit uklidnění při stresu, také nabuzení při únavě. Míchá se do ájurvédských směsí, které mohou pomoci při potížích se spánkem a v tomto může fungovat i samotná.

SLOŽENÍ

Působí v ní celá řada alkaloidů (withanin, withananin, somniferin, somniferinin, tropin, pseudotropin, anaferin, nikotin), z nichž například somniferin vykazuje hypnotické vlastnosti. Alkaloidy účinkují tedy převážně sedativně. Withanolidy (withaferin A, sitoindosidy) mají zase sílu léčivou, podobnou ginsenosidům v ženšenu.

DÁVKOVÁNÍ

Po požití má Whitania nejdříve sladkou chuť, následně se však přemění na hořkou a trpkou, což jí umožňuje se dostat do všech tkání, které pročistí a posílí. Z Whitanie se využívá kořen, který je možný konzumovat jak syrový (kořen je tuhý a trvá dlouho, než se celý požije) nebo vařený. Optimální dávka je 3-5g denně, Kořen se rozdrtí a povaří se v mléce nebo vodě a doporučuje se přidat trochu medu. Odvar by se měl užívat 2x denně.
 

Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Kód 6776
Kategorie: Bylinky
Jméno výrobce: Walt international